IRLR024ZPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRLR024ZPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRLR024ZPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRLR024ZPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | MOSFET N-CH 55V 16A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±16V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D-Pak |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 58 mOhm @ 9.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 35W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | *IRLR024ZPBF SP001574034 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 380pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 9.9nC @ 5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
| Detailed Description: | N-Channel 55V 16A (Tc) 35W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 16A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRLR024ZPBF, use the request quote form to request IRLR024ZPBF pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRLR024ZPBF.The price and lead time for IRLR024ZPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRLR024ZPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

