ISL26104AVZ
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ISL26104AVZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ISL26104AVZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ISL26104AVZ |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC ADC 24BIT SRL 4CH 28-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.557 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 5V |
| Supplier Device Package: | 28-TSSOP |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 4k |
| Reference Type: | External |
| Ratio - S/H:ADC: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Inputs: | 4 |
| Number of Bits: | 24 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Differential |
| Features: | PGA, Temperature Sensor |
| Detailed Description: | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 28-TSSOP |
| Data Interface: | SPI |
| Configuration: | MUX-PGA-ADC |
| Base Part Number: | ISL26104 |
| Architecture: | Sigma-Delta |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ISL26104AVZ, use the request quote form to request ISL26104AVZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ISL26104AVZ.The price and lead time for ISL26104AVZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ISL26104AVZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

