ISL3158EIBZ
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ISL3158EIBZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ISL3158EIBZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ISL3158EIBZ |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas |
| Description | IC TXRX RS422/485 20MBPS 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 98 pcs | 196 pcs | 588 pcs | 1078 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.74 | $1.475 | $1.257 | $1.033 | $0.856 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 20mV |
| Protocol: | RS422, RS485 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 1/1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Half |
| Detailed Description: | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC |
| Data Rate: | 20Mbps |
| Base Part Number: | ISL3158E |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ISL3158EIBZ, use the request quote form to request ISL3158EIBZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ISL3158EIBZ.The price and lead time for ISL3158EIBZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ISL3158EIBZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


