ISL6151CBZA
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ISL6151CBZA with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ISL6151CBZA with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ISL6151CBZA |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC CONTROLLER HOT PLUG 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 20 V ~ 80 V |
|---|---|
| Type: | Hot Swap Controller |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | IntelliTrip™ |
| Programmable Features: | Current Limit, OVP, UVLO |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Features: | Auto Retry, Fault Timeout |
| Feature Pins: | DRAIN, PWRGD, OV, UV |
| Detailed Description: | Hot Swap Controller 1 Channel -48V, VoIP 8-SOIC |
| Current - Supply: | 2.4mA |
| Current - Output (Max): | - |
| Base Part Number: | ISL6151 |
| Applications: | -48V, VoIP |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ISL6151CBZA, use the request quote form to request ISL6151CBZA pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ISL6151CBZA.The price and lead time for ISL6151CBZA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ISL6151CBZA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

