ISL8011IRZ
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ISL8011IRZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ISL8011IRZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ISL8011IRZ |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 10DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.55 | $3.189 | $2.613 | $2.224 | $1.876 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 5.5V |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 10-DFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1.6MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.2A 10-VFDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 1.2A |
| Base Part Number: | ISL8011 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ISL8011IRZ, use the request quote form to request ISL8011IRZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ISL8011IRZ.The price and lead time for ISL8011IRZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ISL8011IRZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

