ISL83086EIBZ
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ISL83086EIBZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ISL83086EIBZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ISL83086EIBZ |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC TXRX RS485/422 5V ESD 14-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.74 | $1.475 | $1.257 | $1.033 | $0.856 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 20mV |
| Protocol: | RS422, RS485 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 1/1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC |
| Data Rate: | 10Mbps |
| Base Part Number: | ISL83086E |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ISL83086EIBZ, use the request quote form to request ISL83086EIBZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ISL83086EIBZ.The price and lead time for ISL83086EIBZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ISL83086EIBZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

