JAN2N3749
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JAN2N3749 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JAN2N3749 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | JAN2N3749 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TRANS NPN 80V 5A TO111 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $130.466 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 80V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.5V @ 500mA, 5A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-111 |
| Series: | Military, MIL-PRF-19500/315 |
| Power - Max: | 2W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-111-4, Stud |
| Other Names: | 1086-20910 1086-20910-MIL |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 80V 5A 2W Through Hole TO-111 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 40 @ 1A, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 20µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 5A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply JAN2N3749, use the request quote form to request JAN2N3749 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN2N3749.The price and lead time for JAN2N3749 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN2N3749.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

