JCAS020.X
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JCAS020.X with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JCAS020.X with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | JCAS020.X |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE AUTOMOTIVE 20A 32VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.90 | $5.692 | $5.489 | $4.269 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $3.558 | $3.456 | $2.948 | $2.795 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 32V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 32V |
| Size / Dimension: | 0.555" L x 0.472" W x 1.063" H (14.10mm x 12.00mm x 27.00mm) |
| Series: | JCASE® |
| Response Time: | Slow |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Auto Link |
| Other Names: | F5240 JCAS020.X-ND JCAS020X |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Automotive |
| Current Rating: | 20A |
| Color: | Blue |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | - |
| Approvals: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply JCAS020.X, use the request quote form to request JCAS020.X pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JCAS020.X.The price and lead time for JCAS020.X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JCAS020.X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

