K1050SRP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy K1050SRP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy K1050SRP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | K1050SRP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDAC 95-113V 1A DO214 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | 25000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.361 | $0.343 | $0.33 | $0.32 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Breakover: | 95 ~ 113V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | DO-214 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Other Names: | K1050SRP-ND K1050SRPTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diac/Sidac Thyristor 95 ~ 113V 1A DO-214 |
| Current - Peak Output: | 1A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 150mA |
| Current - Breakover: | 10µA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply K1050SRP, use the request quote form to request K1050SRP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number K1050SRP.The price and lead time for K1050SRP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# K1050SRP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


