K2500SHRP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy K2500SHRP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy K2500SHRP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | K2500SHRP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDAC 240-280V 1A DO214 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.608 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Breakover: | 240 ~ 280V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | DO-214 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diac/Sidac Thyristor 240 ~ 280V 1A DO-214 |
| Current - Peak Output: | 1A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 150mA |
| Current - Breakover: | 50µA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply K2500SHRP, use the request quote form to request K2500SHRP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number K2500SHRP.The price and lead time for K2500SHRP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# K2500SHRP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
