KA5M0280RTU
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KA5M0280RTU with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KA5M0280RTU with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KA5M0280RTU |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8.8 V ~ 30 V |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | 15V |
| Voltage - Breakdown: | 800V |
| Topology: | Flyback, Forward |
| Supplier Device Package: | TO-220F-4L |
| Series: | FPS™ |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-4 Full Pack |
| Output Isolation: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency - Switching: | 67kHz |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Duty Cycle: | 77% |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback, Forward Topology 67kHz TO-220F-4L |
| Control Features: | Soft Start |
| Base Part Number: | KA5M0280 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply KA5M0280RTU, use the request quote form to request KA5M0280RTU pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KA5M0280RTU.The price and lead time for KA5M0280RTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KA5M0280RTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
