KA78L08AZTA
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KA78L08AZTA with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KA78L08AZTA with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KA78L08AZTA |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 8V 100MA TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 6000 pcs | 10000 pcs | 50000 pcs | 100000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.099 | $0.094 | $0.085 | $0.072 | $0.071 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 8V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 30V |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| PSRR: | 70dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | KA78L08AZTA-ND KA78L08AZTATB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 100mA TO-92-3 |
| Current - Quiescent (Iq): | 5.5mA |
| Current - Output: | 100mA |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | KA78L08 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply KA78L08AZTA, use the request quote form to request KA78L08AZTA pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KA78L08AZTA.The price and lead time for KA78L08AZTA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KA78L08AZTA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
