KAE02TGGT
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KAE02TGGT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KAE02TGGT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KAE02TGGT |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 76 pcs | 152 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.31 | $1.237 | $1.187 | $1.111 | $1.086 | |
| 304 pcs | 532 pcs | 1064 pcs | 5016 pcs | ||
| $0.96 | $0.909 | $0.808 | $0.707 | ||
Specifications
Data sheet
| Washable: | Yes |
|---|---|
| Voltage Rating: | 24VDC |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Series: | KAE |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | EG5024 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 2,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Length: | 0.241" (6.12mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.148" (3.75mm) |
| Features: | Tape Seal |
| Electrical Life: | 2,000 Cycles |
| Detailed Description: | Dip Switch SPST 2 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC |
| Current Rating: | 25mA |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | SPST |
| Body Material: | - |
| Actuator Type: | Slide (Standard) |
| Actuator Level: | Flush, Recessed |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply KAE02TGGT, use the request quote form to request KAE02TGGT pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KAE02TGGT.The price and lead time for KAE02TGGT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KAE02TGGT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

