KAR04LHGT
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KAR04LHGT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KAR04LHGT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KAR04LHGT |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH PIANO DIP SPST 25MA 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Washable: | Yes |
|---|---|
| Voltage Rating: | 24VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | KAR |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Tube |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 4 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 2,000 Cycles |
| Length: | 0.490" (12.45mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.293" (7.45mm) |
| Features: | Process Sealed |
| Electrical Life: | - |
| Detailed Description: | Dip Switch SPST 4 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC |
| Current Rating: | 25mA |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | SPST |
| Body Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Actuator Type: | Piano |
| Actuator Level: | Raised |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply KAR04LHGT, use the request quote form to request KAR04LHGT pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KAR04LHGT.The price and lead time for KAR04LHGT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KAR04LHGT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

