KDE0504PKB2
Sunon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KDE0504PKB2 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KDE0504PKB2 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KDE0504PKB2 |
|---|---|
| Manufacturer | Sunon |
| Description | FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 20.00mm |
|---|---|
| Weight: | 0.044 lb (19.96g) |
| Voltage Range: | 4 ~ 6VDC |
| Voltage - Rated: | 5VDC |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Static Pressure: | 0.160 in H2O (39.8 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 40mm L x 40mm H |
| Series: | KDE |
| RPM: | 6500 RPM |
| Power (Watts): | 1.00W |
| Other Names: | E0540PKH24---RK Q1151728 |
| Operating Temperature: | -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C) |
| Noise: | 26.5 dB(A) |
| Material - Frame: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Blade: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | 0.210A |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | cUR, UL |
| Air Flow: | 7.0 CFM (0.196m³/min) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply KDE0504PKB2, use the request quote form to request KDE0504PKB2 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KDE0504PKB2.The price and lead time for KDE0504PKB2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KDE0504PKB2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

