KET10HV
Knowles Voltronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KET10HV with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KET10HV with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KET10HV |
|---|---|
| Manufacturer | Knowles Voltronics |
| Description | CAP AIR TRIMMER 1.0-9PF 1000V PN |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $66.375 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 1000V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.230" Dia (5.84mm) |
| Series: | KE_HV |
| Q @ Freq: | 2000 @ 100MHz |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.470" (11.94mm) |
| Features: | Sealed |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | 1 ~ 9pF Trimmer Capacitor 1000V Top Panel Mount |
| Capacitance Range: | 1 ~ 9pF |
| Adjustment Type: | Top |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply KET10HV, use the request quote form to request KET10HV pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KET10HV.The price and lead time for KET10HV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KET10HV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



