KP124
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KP124 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KP124 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KP124 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IC PRESSURE SENSOR DSOF-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Termination Style: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | - |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | No Port |
| Port Size: | - |
| Package / Case: | 8-SMD Module |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.2 V ~ 4.7 V |
| Other Names: | SP000239581 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 2.18 PSI ~ 16.68 PSI (15 kPa ~ 115 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 2.18 PSI ~ 16.68 PSI (15 kPa ~ 115 kPa) Absolute 0.2 V ~ 4.7 V 8-SMD Module |
| Accuracy: | ±1.5% |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply KP124, use the request quote form to request KP124 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KP124.The price and lead time for KP124 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KP124.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



