KSA992FTA
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSA992FTA with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSA992FTA with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSA992FTA |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRANS PNP 120V 0.05A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.27 | $0.224 | $0.119 | $0.078 | $0.053 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 120V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 300mV @ 1mA, 10mA |
| Transistor Type: | PNP |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 500mW |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Other Names: | KSA992FTACT |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 100MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 120V 50mA 100MHz 500mW Through Hole TO-92-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 300 @ 1mA, 6V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 50mA |
| Base Part Number: | KSA992 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply KSA992FTA, use the request quote form to request KSA992FTA pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSA992FTA.The price and lead time for KSA992FTA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSA992FTA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

