L0805R100MPWRT
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L0805R100MPWRT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L0805R100MPWRT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | L0805R100MPWRT |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | INDUCTORPOWER LINE 0805 10H 20% |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | 75000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.086 | $0.081 | $0.076 | $0.074 | $0.072 | |
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Supplier Device Package: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | L-PWR |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Other Names: | 399-17796-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52MHz |
| Inductance: | 10µH |
| Height - Seated (Max): | 0.057" (1.45mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 32MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 10µH Unshielded Wirewound Inductor 125mA 360 mOhm 0805 (2012 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 360 mOhm |
| Current Rating: | 125mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply L0805R100MPWRT, use the request quote form to request L0805R100MPWRT pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L0805R100MPWRT.The price and lead time for L0805R100MPWRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# L0805R100MPWRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

