L0806BR56JSWST
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L0806BR56JSWST with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L0806BR56JSWST with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | L0806BR56JSWST |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | INDUCTORSIGNAL LINE 0806 0.56H 5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.32 | $0.284 | $0.195 | $0.167 | $0.128 | |
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | 0806 (2016 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | L-SWS |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 0806 (2016 Metric) |
| Other Names: | 399-17770-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 25.2MHz |
| Inductance: | 560nH |
| Height - Seated (Max): | 0.071" (1.80mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 300MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 560nH Unshielded Wirewound Inductor 410mA 290 mOhm 0806 (2016 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 290 mOhm |
| Current Rating: | 410mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply L0806BR56JSWST, use the request quote form to request L0806BR56JSWST pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L0806BR56JSWST.The price and lead time for L0806BR56JSWST depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# L0806BR56JSWST.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

