L6207D
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6207D with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L6207D with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | L6207D |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 32 pcs | 128 pcs | 512 pcs | 1024 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.19 | $5.254 | $4.553 | $3.876 | $3.269 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 52 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 8 V ~ 52 V |
| Technology: | DMOS |
| Supplier Device Package: | 24-SO |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 300 mOhm |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Configuration: | Half Bridge (4) |
| Other Names: | 497-1424-5 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Load Type: | Inductive |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Logic |
| Features: | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Temperature, UVLO |
| Detailed Description: | Half Bridge (4) Driver DC Motors, Stepper Motors, Voltage Regulators DMOS 24-SO |
| Current - Peak Output: | 5.6A |
| Current - Output / Channel: | 2.8A |
| Base Part Number: | L6207 |
| Applications: | DC Motors, Stepper Motors, Voltage Regulators |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply L6207D, use the request quote form to request L6207D pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L6207D.The price and lead time for L6207D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# L6207D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

