LASW6331MELC35
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LASW6331MELC35 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LASW6331MELC35 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LASW6331MELC35 |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP IN |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.569 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 420V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Series: | LAS |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.2A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.38A @ 10kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 330µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 330µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply LASW6331MELC35, use the request quote form to request LASW6331MELC35 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LASW6331MELC35.The price and lead time for LASW6331MELC35 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LASW6331MELC35.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
