LAV35VB2R2K
Taiyo Yuden
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LAV35VB2R2K with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LAV35VB2R2K with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LAV35VB2R2K |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | FIXED IND 2.2UH 670MA 240 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | - |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.236" Dia (6.00mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | LA, V Type |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 50 @ 7.96MHz |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | LA LAV 35VB 2R2K |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96MHz |
| Inductance: | 2.2µH |
| Height - Seated (Max): | 0.315" (8.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 47MHz |
| Detailed Description: | 2.2µH Unshielded Inductor 670mA 240 mOhm Max Radial |
| DC Resistance (DCR): | 240 mOhm Max |
| Current Rating: | 670mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply LAV35VB2R2K, use the request quote form to request LAV35VB2R2K pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LAV35VB2R2K.The price and lead time for LAV35VB2R2K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LAV35VB2R2K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

