LB1608T4R7M
Taiyo Yuden
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LB1608T4R7M with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LB1608T4R7M with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LB1608T4R7M |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | FIXED IND 4.7UH 70MA 550 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | 8000 pcs | 12000 pcs | 28000 pcs | 100000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.094 | $0.088 | $0.085 | $0.083 | $0.077 | |
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Supplier Device Package: | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | LB |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Other Names: | 587-2162-2 LQ LB 1608T4R7M |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96MHz |
| Inductance: | 4.7µH |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.90mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 45MHz |
| Detailed Description: | 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 70mA 550 mOhm 0603 (1608 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 550 mOhm |
| Current Rating: | 70mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply LB1608T4R7M, use the request quote form to request LB1608T4R7M pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LB1608T4R7M.The price and lead time for LB1608T4R7M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LB1608T4R7M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



