LB2012T150K
Taiyo Yuden
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LB2012T150K with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LB2012T150K with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LB2012T150K |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | FIXED IND 15UH 100MA 1.3 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.056 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Supplier Device Package: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | LB |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Other Names: | 587-2449-2 LQ LB 2012T150K |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52MHz |
| Inductance: | 15µH |
| Height - Seated (Max): | 0.057" (1.45mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 28MHz |
| Detailed Description: | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 100mA 1.3 Ohm 0805 (2012 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 1.3 Ohm |
| Current Rating: | 100mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply LB2012T150K, use the request quote form to request LB2012T150K pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LB2012T150K.The price and lead time for LB2012T150K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LB2012T150K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
