MBRF30H60CTG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRF30H60CTG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBRF30H60CTG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MBRF30H60CTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 620mV @ 15A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Supplier Device Package: | TO-220FP |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | SWITCHMODE™ |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names: | MBRF30H60CTGOS |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 300µA @ 60V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 15A |
| Base Part Number: | MBRF30H60CT |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MBRF30H60CTG, use the request quote form to request MBRF30H60CTG pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBRF30H60CTG.The price and lead time for MBRF30H60CTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBRF30H60CTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

