MBS6 RCG
TSC (Taiwan Semiconductor)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBS6 RCG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBS6 RCG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MBS6 RCG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | BRIDGE RECT 1P 600V 800MA MBS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | 75000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.124 | $0.116 | $0.109 | $0.10 | $0.096 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 600V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 2A |
| Technology: | Standard |
| Supplier Device Package: | MBS |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4-BESOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | MBS6 RCGTR MBS6 RCGTR-ND MBS6RCGTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Single Phase |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Surface Mount MBS |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 800mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MBS6 RCG, use the request quote form to request MBS6 RCG pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBS6 RCG.The price and lead time for MBS6 RCG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBS6 RCG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



