MBT5S
HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBT5S with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBT5S with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MBT5S |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | SS TIE 200LB 5" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.747 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
|---|---|
| Width: | 0.181" (4.60mm) |
| Tensile Strength: | 200 lbs (90.72 kg) |
| Series: | - |
| Packaging: | 100 per Pkg |
| Other Names: | 111-93959 89306193043 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Stainless Steel 316 |
| Length - Approximate: | 5.00" |
| Length - Actual: | 0.417' (127.00mm, 5.00") |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Standard, Locking Silver 1.00" (25.40mm) 0.181" (4.60mm) 200 lbs (90.72 kg) 0.417' (127.00mm, 5.00") |
| Color: | Silver |
| Bundle Diameter: | 1.00" (25.40mm) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MBT5S, use the request quote form to request MBT5S pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBT5S.The price and lead time for MBT5S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBT5S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
