MCF5249CVM140
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCF5249CVM140 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MCF5249CVM140 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MCF5249CVM140 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT ROMLESS 160MAPBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 160-MAPBGA (15x15) |
| Speed: | 140MHz |
| Series: | MCF524x |
| RAM Size: | 96K x 8 |
| Program Memory Type: | ROMless |
| Program Memory Size: | - |
| Peripherals: | DMA, I²S, POR, Serial Audio, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 160-BGA |
| Other Names: | 935316126557 |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 47 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | Coldfire V2 MCF524x Microcontroller IC 32-Bit 140MHz ROMless 160-MAPBGA (15x15) |
| Data Converters: | A/D 4x12b |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | Coldfire V2 |
| Connectivity: | I²C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART |
| Base Part Number: | MCF5249 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MCF5249CVM140, use the request quote form to request MCF5249CVM140 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCF5249CVM140.The price and lead time for MCF5249CVM140 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCF5249CVM140.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
