MCP1726EV
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCP1726EV with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MCP1726EV with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MCP1726EV |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | BOARD EVAL FOR MCP1726 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $30.90 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 0.8 V ~ 5 V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 2.3 V ~ 6 V |
| Utilized IC / Part: | MCP1726 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Type: | Positive Adjustable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | MCP1726 1 - Single Channels per IC Positive Adjustable Linear Voltage Regulator Evaluation Board |
| Current - Output: | 1A |
| Channels per IC: | 1 - Single |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MCP1726EV, use the request quote form to request MCP1726EV pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCP1726EV.The price and lead time for MCP1726EV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCP1726EV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
