MIC4423YWM
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC4423YWM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIC4423YWM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MIC4423YWM |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 329 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.669 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 18 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 28ns, 32ns |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Other Names: | 576-2323 MIC4423YWM-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2.4V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Inverting |
| Gate Type: | N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Driven Configuration: | Low-Side |
| Detailed Description: | Low-Side Gate Driver IC Inverting 16-SOIC |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 3A, 3A |
| Channel Type: | Independent |
| Base Part Number: | MIC4423 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MIC4423YWM, use the request quote form to request MIC4423YWM pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC4423YWM.The price and lead time for MIC4423YWM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC4423YWM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


