MIC5209YU
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5209YU with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5209YU with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MIC5209YU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 500MA TO263-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.55 | $1.288 | $1.174 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.6V @ 500mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.8V, 2.5V |
| Voltage - Output (Max): | 2.5V, 15V |
| Voltage - Input (Max): | 16V |
| Supplier Device Package: | TO-263-5 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| PSRR: | 75dB (120Hz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 576-1279 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 500mA TO-263-5 |
| Current - Supply (Max): | 25mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 170µA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | MIC5209 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MIC5209YU, use the request quote form to request MIC5209YU pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5209YU.The price and lead time for MIC5209YU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5209YU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

