MIC5216BMM TR
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5216BMM TR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5216BMM TR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MIC5216BMM TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 500MA 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.265 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.6V @ 500mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | Adjustable |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 12V |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| PSRR: | 75dB (120Hz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | MIC5216BMM TR-ND MIC5216BMMTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 500mA 8-MSOP |
| Current - Supply (Max): | 8µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 3µA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | MIC5216 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MIC5216BMM TR, use the request quote form to request MIC5216BMM TR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5216BMM TR.The price and lead time for MIC5216BMM TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5216BMM TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

