MIC5891YN
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5891YN with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5891YN with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MIC5891YN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.04 | $1.70 | $1.545 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 15 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 5 V ~ 50 V |
| Switch Type: | Latched Driver |
| Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | - |
| Ratio - Input:Output: | 1:8 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Bipolar |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | 576-1310 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Strobe, Serial |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | - |
| Fault Protection: | - |
| Current - Output (Max): | 500mA |
| Base Part Number: | MIC5891 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MIC5891YN, use the request quote form to request MIC5891YN pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5891YN.The price and lead time for MIC5891YN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5891YN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

