MIC58P01YWM
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC58P01YWM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIC58P01YWM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MIC58P01YWM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 24SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.44 | $5.366 | $4.882 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | - |
|---|---|
| Voltage - Load: | 15V (Max) |
| Switch Type: | Latched Driver |
| Supplier Device Package: | 24-SOIC |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | - |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type: | Bipolar |
| Output Configuration: | Low Side |
| Other Names: | 576-2406 MIC58P01YWM-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Strobe, Parallel |
| Input Type: | - |
| Features: | - |
| Fault Protection: | Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max): | 500mA |
| Base Part Number: | MIC58P01 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MIC58P01YWM, use the request quote form to request MIC58P01YWM pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC58P01YWM.The price and lead time for MIC58P01YWM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC58P01YWM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

