MICRF001YM
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MICRF001YM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MICRF001YM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MICRF001YM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RECEIVER/DATA MOD 14-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Series: | - |
| Sensitivity: | -95dBm |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol: | OOK |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 300MHz ~ 440MHz |
| Features: | Automatic Tuning |
| Detailed Description: | - RF Receiver OOK 300MHz ~ 440MHz -95dBm 4.8 kbps PCB, Surface Mount 14-SOIC |
| Data Rate (Max): | 4.8 kbps |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving: | 6.3mA |
| Applications: | Garage Door, RKE |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MICRF001YM, use the request quote form to request MICRF001YM pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF001YM.The price and lead time for MICRF001YM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF001YM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


