MJD31C1
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MJD31C1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MJD31C1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MJD31C1 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRANS NPN 100V 3A IPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.2V @ 375mA, 3A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | I-PAK |
| Series: | - |
| Power - Max: | 1.56W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency - Transition: | 3MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 100V 3A 3MHz 1.56W Through Hole I-PAK |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 10 @ 3A, 4V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 50µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 3A |
| Base Part Number: | MJD31 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MJD31C1, use the request quote form to request MJD31C1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MJD31C1.The price and lead time for MJD31C1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MJD31C1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
