MLVB06V18C001
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLVB06V18C001 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MLVB06V18C001 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MLVB06V18C001 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | VARISTOR 53V 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Varistor Voltage (Typ): | 53V |
|---|---|
| Varistor Voltage (Min): | 46V |
| Varistor Voltage (Max): | 60V |
| Series: | MLVB |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Other Names: | 283-3004-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum DC Volts: | 18V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Energy: | - |
| Detailed Description: | 53V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric) |
| Capacitance @ Frequency: | 1pF @ 1MHz |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MLVB06V18C001, use the request quote form to request MLVB06V18C001 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MLVB06V18C001.The price and lead time for MLVB06V18C001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MLVB06V18C001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

