MM3Z39VC
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MM3Z39VC with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MM3Z39VC with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MM3Z39VC |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ZENER 39V 200MW SOD323F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.22 | $0.18 | $0.096 | $0.063 | $0.043 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 39V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 10mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | SOD-323F |
| Series: | - |
| Power - Max: | 200mW |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | SC-90, SOD-323F |
| Other Names: | MM3Z39VCDKR |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 36 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt): | 122 Ohms |
| Detailed Description: | Zener Diode 39V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323F |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 45nA @ 27.3V |
| Base Part Number: | MM3Z39 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MM3Z39VC, use the request quote form to request MM3Z39VC pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MM3Z39VC.The price and lead time for MM3Z39VC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MM3Z39VC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

