MM3Z75VT1G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MM3Z75VT1G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MM3Z75VT1G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MM3Z75VT1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ZENER 75V 300MW SOD323 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.22 | $0.184 | $0.097 | $0.064 | $0.044 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 75V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |
| Tolerance: | ±6% |
| Supplier Device Package: | SOD-323 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 300mW |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SC-76, SOD-323 |
| Other Names: | MM3Z75VT1GOSCT |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt): | 255 Ohms |
| Detailed Description: | Zener Diode 75V 300mW ±6% Surface Mount SOD-323 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50nA @ 52.5V |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MM3Z75VT1G, use the request quote form to request MM3Z75VT1G pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MM3Z75VT1G.The price and lead time for MM3Z75VT1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MM3Z75VT1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


