MM4XKP AC125
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MM4XKP AC125 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MM4XKP AC125 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MM4XKP AC125 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $257.40 | |||||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 100 VAC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | - |
| Termination Style: | Plug In, 14 Pin |
| Switching Voltage: | 250VAC, 250VDC - Max |
| Series: | MMK |
| Release Time: | 30ms |
| Relay Type: | General Purpose |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | MM4XKPAC125 MM4XKPAC125NC |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Operate Time: | 30ms |
| Mounting Type: | Socketable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 125VAC Coil Socketable |
| Contact Rating (Current): | 5A |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Contact Form: | 4PDT (4 Form C) |
| Coil Voltage: | 125VAC |
| Coil Type: | Latching, Dual Coil |
| Coil Power: | 6 VA |
| Coil Current: | 48.0mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MM4XKP AC125, use the request quote form to request MM4XKP AC125 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MM4XKP AC125.The price and lead time for MM4XKP AC125 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MM4XKP AC125.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

