MM5Z2V4
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MM5Z2V4 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MM5Z2V4 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MM5Z2V4 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD523F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 2.4V |
|---|---|
| Tolerance: | ±8% |
| Supplier Device Package: | SOD-523F |
| Series: | - |
| Power - Max: | 200mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-79, SOD-523F |
| Other Names: | MM5Z2V4-ND MM5Z2V4TR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt): | 100 Ohms |
| Detailed Description: | Zener Diode 2.4V 200mW ±8% Surface Mount SOD-523F |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 1V |
| Base Part Number: | MM5Z2V4 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MM5Z2V4, use the request quote form to request MM5Z2V4 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MM5Z2V4.The price and lead time for MM5Z2V4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MM5Z2V4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

