MMBT2222ALT1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MMBT2222ALT1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MMBT2222ALT1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MMBT2222ALT1 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 40V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1V @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | SOT-23 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 225mW |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | MMBT2222ALT1OSCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency - Transition: | 300MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 40V 600mA 300MHz 225mW Surface Mount SOT-23 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 100 @ 150mA, 10V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 10nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 600mA |
| Base Part Number: | MMBT2222A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MMBT2222ALT1, use the request quote form to request MMBT2222ALT1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MMBT2222ALT1.The price and lead time for MMBT2222ALT1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MMBT2222ALT1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


