MMBZ10VALT116
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MMBZ10VALT116 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MMBZ10VALT116 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MMBZ10VALT116 |
|---|---|
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Description | TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR, SS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | 65535 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.042 | $0.038 | $0.033 | $0.03 | $0.022 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 2 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 9.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6.5V (Max) |
| Voltage - Breakdown: | SOT-23 |
| Type: | Zener |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 24W |
| Power - Peak Pulse: | 1.7A |
| Polarization: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | MMBZ10VALT116TR |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MMBZ10VALT116 |
| Description: | TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR, SS |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 14.2V |
| Capacitance @ Frequency: | 105pF @ 1MHz |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MMBZ10VALT116, use the request quote form to request MMBZ10VALT116 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MMBZ10VALT116.The price and lead time for MMBZ10VALT116 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MMBZ10VALT116.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
