MP028T036M12AL
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MP028T036M12AL with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MP028T036M12AL with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MP028T036M12AL |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC DC CONVERTER 36V 120W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 36V |
| Voltage - Input (Min): | 28V |
| Voltage - Input (Max): | 50V |
| Type: | Pre-Regulator Module |
| Size / Dimension: | 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) |
| Series: | VI Chip® PRM® |
| Power (Watts): | 120W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | Module |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, UVLO |
| Efficiency: | 95.6% |
| Detailed Description: | Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 36V 3.3A 28V - 50V Input |
| Current - Output (Max): | 3.3A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MP028T036M12AL, use the request quote form to request MP028T036M12AL pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MP028T036M12AL.The price and lead time for MP028T036M12AL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MP028T036M12AL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


