MP8352DL-LF-Z
MPS (Monolithic Power Systems)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MP8352DL-LF-Z with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MP8352DL-LF-Z with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MP8352DL-LF-Z |
|---|---|
| Manufacturer | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 14WDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.304 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 6 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 14-QFN (3x4) |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 14-VFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 600kHz |
| Duty Cycle (Max): | 90% |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-QFN (3x4) |
| Control Features: | Enable, Power Good |
| Clock Sync: | Yes |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MP8352DL-LF-Z, use the request quote form to request MP8352DL-LF-Z pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MP8352DL-LF-Z.The price and lead time for MP8352DL-LF-Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MP8352DL-LF-Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
