MPCG1040LR36
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPCG1040LR36 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPCG1040LR36 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPCG1040LR36 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | FIXED IND 360NH 25A 1.05 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.482 | $0.429 | $0.415 | |||
| 5000 pcs | 12500 pcs | 25000 pcs | |||
| $0.402 | $0.389 | $0.375 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | - |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm) |
| Shielding: | Shielded |
| Series: | MPCG |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Other Names: | 399-10954-2 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 120°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Metal Composite |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Inductance: | 360nH |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Detailed Description: | 360nH Shielded Inductor 25A 1.05 mOhm Max Nonstandard |
| DC Resistance (DCR): | 1.05 mOhm Max |
| Current Rating: | 25A |
| Current - Saturation: | 30A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MPCG1040LR36, use the request quote form to request MPCG1040LR36 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPCG1040LR36.The price and lead time for MPCG1040LR36 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPCG1040LR36.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

