MPDTH05010YAS
Murata Power Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPDTH05010YAS with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPDTH05010YAS with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPDTH05010YAS |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions |
| Description | DC DC CONVERTER 0.55-1.8V 27W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.55 ~ 1.8 V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 1.37" L x 0.62" W x 0.38" H (34.8mm x 15.8mm x 9.6mm) |
| Series: | MPD |
| Power (Watts): | 27W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 10-SMD Module |
| Other Names: | 490-5080 MPDTH05010YAS-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, SCP, UVLO |
| Efficiency: | 88% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.55 ~ 1.8 V 15A 4.5V - 5.5V Input |
| Current - Output (Max): | 15A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MPDTH05010YAS, use the request quote form to request MPDTH05010YAS pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPDTH05010YAS.The price and lead time for MPDTH05010YAS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPDTH05010YAS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
