MPDTY016S
Murata Power Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPDTY016S with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPDTY016S with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPDTY016S |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions |
| Description | DC DC CONVERTER 2.5V 15W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 2.5V |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 3.63V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 1.30" L x 0.23" W x 0.94" H (33.0mm x 5.8mm x 24.0mm) |
| Series: | MPDTY |
| Power (Watts): | 15W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 12-SIP Module |
| Other Names: | 490-4550 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | UVLO |
| Efficiency: | 93% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 2.5V 6A 3V - 3.63V Input |
| Current - Output (Max): | 6A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MPDTY016S, use the request quote form to request MPDTY016S pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPDTY016S.The price and lead time for MPDTY016S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPDTY016S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
