MPLAD6.5KP170AE3
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPLAD6.5KP170AE3 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPLAD6.5KP170AE3 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPLAD6.5KP170AE3 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Description | TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 168 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.531 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 1 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 189V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 170V |
| Voltage - Breakdown: | PLAD |
| Type: | Zener |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Bulk |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 6500W (6.5kW) |
| Power - Peak Pulse: | 23.6A |
| Polarization: | Nonstandard SMD |
| Other Names: | 1086-7557 1086-7557-MIL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | MPLAD6.5KP170AE3 |
| Description: | TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 275V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MPLAD6.5KP170AE3, use the request quote form to request MPLAD6.5KP170AE3 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPLAD6.5KP170AE3.The price and lead time for MPLAD6.5KP170AE3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPLAD6.5KP170AE3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

